Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)
Sankt Hans. Tre unge damer nyder den lune sommeraften. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 54×67.
Studie til “Sankt Hans. Tre unge damer nyder den lune sommeraften”, som solgtes Bruun Rasmussen auktion 830, 2012 nr. 45 afb. s. 55. Det befinder sig i dag i en amerikansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019