1403/167
Engelsk standur i kasse af mahogni, urskive af messing, med romer- og arabertal, værk med sekundviser. Sign. Thomas Delasalle, London. Ca. 1800. H. 188.
Urmager Thomas Delasalle, St. Catherine's stairs, var virksom i årene 1799–1828.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Flere løse messing indlægningsstave medfølger.
Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
13 bud