1403/​167

Engelsk standur i kasse af mahogni, urskive af messing, med romer- og arabertal, værk med sekundviser. Sign. Thomas Delasalle, London. Ca. 1800. H. 188.

Urmager Thomas Delasalle, St. Catherine's stairs, var virksom i årene 1799–1828.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Flere løse messing indlægningsstave medfølger.

Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

13 bud

18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK