1735/87
Julius Friedlænder (f. København 1810, d. sst. 1861)
Fra en fiskerstue. Frokosten er serveret. Sign. J. F. 1859. 62×78.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 607, 1994 nr. 88 afb. s. 46.
Mindre krakeleringer og retoucheringer. Én reparation på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 28. august 2017
Vurdering
Hammerslag