1411/​1704

Samling naga halskæder af blandt andet lapis lazuli, farvede glasperler, turkis og agat. Nagaland, Indien/Burma. Samt afghansk kuchi halskæde af forsølvet metal med lapis lazuli. 20. årh. L. ca. 24–120. (9)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Halskæde med konkylie med brud i kæde samt manglende elementer.

Varia, 13. marts 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK