873/​159

Henri Dasson (f. Frankrig 1825, d. 1896)

Barometer og termometer af forgyldt bronze monteret på plade af mahogni, skive af emalje dekoreret i farver og guld. Betegnet 'Henry Dasson a Paris'. 19. årh.s slutning. H. 45. B. 13.

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK