2005/73
Carl Olsen (f. København 1818, d. sst. 1878)
Marine med hjuldampskibet “Hekla” og en dansk fregat udfor Møns Klint. Sign. C. Olsen 1856. Olie på lærred. 50×74.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Flere små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag