Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Kystparti fra Schweningen. Usigneret. Dateret Schweningen Den 7. Juni 1834. Bly på papir. Bladstørrelse 13×23.
Udstillet: Nivaagaards Malerisamling og Ribe Kunstmuseum, “Martinus Rørbye. Det nære og det fjerne. Under sydlige himmelstrøg”, 2014–2015, kat. nr. 46.
Papiret er gulnet en smule. Enkelte meget minimale fugtpletter, primært langs kanter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024