Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign. Knyttet på silkekæde. Signeret: Iran Isfahan Mahmoud Ahmadi. Ca. 810.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 235×143.
Bemærk venligst: Intet eftersyn lørdag 9. oktober. please note: No preview saturday 9th october. Grundet antallet af store tæpper på det kommende eftersyn, vil der være eftersyn på enkelte tæpper inde på hovedlageret(Baltikavej). Due to the large amount of carpet at this sale, there will be preview of some large pieces at the main warehouse(Baltikavej).
Enkelte mindre pletter. Ene ende med minimale spor efter møl. Er mølbehandlet(frysebehandlet).
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021