To kinesiske figurer af udskåret elfenben i form af kejserpar, monterede på sokler af gennembrudt træ. 20. årh. H. ekskl. sokler 30,5. (2)
CITES certifikat gyldigt inden for EU foreligger.
Kejserinde med revne ved ansigt samt mindre afslag på hovedbeklædning. Sokler falmede. Æske medfølger.
Varia, 23. maj 2019