1804/975
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/4”. Pendel med fatningshus af forkromet stål, skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd”, s. 204–205.
Brugsslitage. Overskærm med afslag på top. Skrue mangler som skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. januar 2018
Vurdering
Hammerslag
17 bud