921/​338

Engelsk tobakskrukke af patineret og forgyldt bronze, udformet som en skibspullert med reb, dekoreret med talrige maritime symboler som f.eks. anker, kæder og sejl, base prydet med Prinsen af Wales' emblem i form af strudsefjer, krone og valgsprog. Asprey & Son, London. 20. årh.s begyndelse. H. 26 cm.

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag