2039/810
Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Udstillingsplakat fra Museé Matisse, Nice, 1965. Usign. Litografisk plakat i farver. Lysmål 85×59.
Plakaten er beskåret. Papiret er let gulnet.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag