Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Umgekehrter Ablauf” (Omvendt udfald), 1958. Sign. Jorn. Olie på lærred. 50×40
Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The crucial years: 1954–1964”, London, 1977, nr. 1143. Proveniens: Galerie Van de Loo, München. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021