1841/​9648

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

“Zebra”. Rund vase af klart glas, ene side med gravering i form af zebra, anden side indlagt med hvidt/lilla striber. Sign. Kosta. Udført 1950'erne hos Kosta, Sverige. H. 21.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK