1841/9648
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
“Zebra”. Rund vase af klart glas, ene side med gravering i form af zebra, anden side indlagt med hvidt/lilla striber. Sign. Kosta. Udført 1950'erne hos Kosta, Sverige. H. 21.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag