2051/​8043

Gerrit Knip (f. Amsterdam, active mid-18th century)

Hollandsk standur i kasse af mahogni med beslag af forgyldt bronze støbt med rocailler og bladværk, urhus prydet med Atlas flankeret af engle, skive af messing dekoreret i farver med figurer, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med slagklokke og kalender med dato, ugedag og månefase. Sign. Gerrit Knip, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 279. B. 72. D. 36.

The clockmaker Gerrit Knip, recorded as master clockmaker in Amsterdam in 1761 and is registered as Orlogiemaker op de Warmoesgracht in 1767. The firm continued under the name Gerrit Knip & Zoon.

Very fine condition. To store og to små lodder, pendul, optræksnøgle og nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Selected – Møbler, ure & tæpper, 15. december 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag