2045/260
Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Skærgårdskyst med figurer på en vej. Sign. S. H. 87. Olie på lærred. 94×131.
Kunstneren udstillede i 1887 på Charlottenborg to motiver fra Skaane.
Behov for overfladerensning. Lærred bør strammes op. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag