2435/930
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 39”. Armstol med stel af eg, betrukket i sæde med stribet uld. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Vurdering