P. A. Schou (f. København 1844, d. Frederiksberg 1914)
“Atelierscene”. Sign. monogram, 10. Olie på lærred. 51×61.
Litteratur: Niels Th. Mortensen: “P. A. Schou”. Fischer Forlag. nr. 392. s. 89.
Udstillet: Udstillingen 1919, Stockholm.
Udstillet: Charlottenborg Foraarsudstillingen 1910 nr. 420.
Udstillet: Liljevalchs Konsthall, Stockholm, “Nyare Dansk Konst”, 1919 nr. 84.
Behov for let overfladerensning. Flere reparationer/lapper på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 15. oktober 2018