1946/​932

Frits Bruzelius (f. København 1919, d. 1974)

“Solnedgang bag træer ved Anneberg skov” ved Anneberg herregaard og “Stille aften ved søen”, Sortedamssøen. Ét sign. F. B. samt ét usigneret. Olie på lærred. 47×67 og 66×43. (2)

Behov for rensning. Lærred bør strammes op. Det ene værk med krakeleringer.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK