L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Raager på Pløjemarken”. Sign. L. A. Ring 91. Olie på lærred. 56×75.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 237.
Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 89. Statens Museum for Kunst og Randers Kunstmuseum, “På kanten af verden”, 2006–2007 nr. 24, omtalt og afb. s. 47–48 og 228.
Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring”, 1934 s. 250 og 264. Finn Terman Frederiksen, “Den Bevingede Knokkelmand”, 2007, omtalt s. 98–100 og afbildet s. 101.
Proveniens: L. A. Ring auktion på Charlottenborg, 1893 nr. 29. Bogtrykker A. Thiele (1893). Kunsthandler Chr. Larsen (1910). Grosserer S. Engel (1924).
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Malerier og tegninger, 25. november 2014