Større og mindre rokoko tabatiere af porcelænssnegl (Cypraea tigris) med fatning og låg af sølv, indvendig forgyldte, det mindste låg drevet med rocailler og kæmninger samt punslet “B”, det andet graveret med rocailler, kæmninger og skib samt ejerdata “ASJ Ganges 1782”. Begge fremstår ustemplet. L. 7,2 og 8,9 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge med enkelte minimale hårrevner. Den større med reparation/forstærkning i form a sølvplade samt afskalninger/reparation ved smalle endestykke.
Varia, 24. januar 2013
10 bud