1304/​1594

Større og mindre rokoko tabatiere af porcelænssnegl (Cypraea tigris) med fatning og låg af sølv, indvendig forgyldte, det mindste låg drevet med rocailler og kæmninger samt punslet “B”, det andet graveret med rocailler, kæmninger og skib samt ejerdata “ASJ Ganges 1782”. Begge fremstår ustemplet. L. 7,2 og 8,9 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge med enkelte minimale hårrevner. Den større med reparation/forstærkning i form a sølvplade samt afskalninger/reparation ved smalle endestykke.

Varia, 24. januar 2013

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

10 bud

2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.300 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK