2144/838
Dansk møbeldesign
Taburet med stel af patineret bøg udspændt med søgræs. Udført hos Fritz Hansen. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag