Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Cirkulær skål af sterlingsølv, øverste kant med profileringer på inderrand. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt 750 g. H. 8,5. Diam. 24,4.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt et par minimale buler. Udvendigt med to indgraveringer, hhv.: “1. april 1950 Aktieselskabet N. B. Clemmensen” og “Tilegnet Repræsentant Johannes Olsen Med Tak for Godt Arbejde Gennem 25 Aar”. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024