Salvador Dali (f. Figueres 1904, d. Figueres 1989)
“Une Costume 'Pisenlit' pour le ballet 'Tristan Fou'”. Sign. Dali 1944. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 34×27.
Certifikat fra Robert Descharnes, signeret og dateret i Paris, 25. april 1985 samt med arkivnummer D-1042, medfølger.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020