2425/​7506

Otto Haslund (f. København 1842, d. Koldby, Thy 1917)

Portræt af Christian Zacho (1843–1873). Sign. Otto H. 1872. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 24×16. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 24, omtalt s. 44, ill. s. 43.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 15).

Christian Zacho blev optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i 1862, hvor han uddannede sig til landskabsmaler. Ved siden af sine studier på kunstakademiet modtog han også undervisning af landskabsmaleren Janus la Cour (1837–1909) og senere landskabsmaleren Peter Christian Skovgaard (1817–1875), sidstnævnte boede han også hos i flere år, mens han modtog vejledning.

I 1872, i en alder af 30 år, rejste Christian Zacho et år til Italien, hvor han var sammen med malerkollegaerne Anton Thiele (1838–1902), Christian Blache (1838–1920) og Otto Haslund. Det er under denne rejse, at Haslund har tegnet kollegaen og vennen Zacho under deres fælles ophold i Rom. Hvor Italien blev et gentagende rejsemål for mange malere, var det Frankrig, der blev Zachos foretrukne destination, da han var meget inspireret af den franske naturbetragtning og malemåde.

Monteret på pap. Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag