Anker Hoffmann (f. Holte 1904, d. Lyngby 1985)
“Skulder mod skulder”. Sign. Anker Hoffmann Nr 9 1960. Patineret bronze. H. 28, L. 43, D. 30.
Mindre version af monumentalskulpturen i granit opstillet på pladsen foran Frederiksberg Rådhus i anledning af Frederiksberg Kommunes 100 års jubilæum i 1957.
Original stand med små håndteringsmærker, overfladiske skrammer/ridser.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
22 bud