806/​33

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Talrige skibe i Sundet i frisk vejr ud for Vingö. Sign. C. Fred. Sørensen Vingö 17. Juli 1860. Olie på lærred. 43×62.

Mindre krakeleringer.

Udsøgte malerier, 24. november 2009

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag