806/33
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Talrige skibe i Sundet i frisk vejr ud for Vingö. Sign. C. Fred. Sørensen Vingö 17. Juli 1860. Olie på lærred. 43×62.
Mindre krakeleringer.
Udsøgte malerier, 24. november 2009
Vurdering
Hammerslag