Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)
Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)
Jacob Lund (f. Kbh 1925, d. sst. 2000, Danish paper maker and artist)
Sofabord af massivt eg på medestel, top og kanter med indridset dekoration. Udført og mærket hos snedkermester Willy Beck. 1960'erne. H. 50. L. 180. B. 70.
Proveniens: Jacob Lunds familie.
Jacob Lund aka “Mester-Jacob” var en dansk kunstner og bogbinder kendt for sin kunstneriske og farverige papirfremstilling til bogbinding. Lund var en eftertragtet lærer inden for sit felt, og gennem hele sin karriere modtog han adskillige priser.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021