Kresten Bloch, m.fl. (f. Næstved 1912, d. København 1970)
Rund vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. Sign. monogram. Kgl. P. Forsynet med oprindelige ej tilhørende låg af patineret bronze. H. ekskl. låg 12,8. Diam. 13,5. H. inkl. låg 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Låget er senere tilskåret; kanten fremstår noget ujævn.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
25 bud