2316/​754

Johannes Foersom (f. 1947)

Peter Hiort-Lorenzen (f. 1943)

“Rotor”. To-personers sofa med stel af forkromet metal og svingbart endestykke, betrukket med blå og gulligt møbelstof. Model EJ-800. Udført hos Erik Jørgensen. L. 130.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 18. april 2023

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 460 DKK
440 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
(Autobud) 280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK