Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
Kampscene mellem tyr og løve i en arena. Sign. V.I. 24. Olie på lærred. 52×64,5.
Proveniens: Mindeudstilling, Foreningen for National Kunst 1939. Katalog nr. 100. Samt anden udstillingsetiket fra 1925 på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. december 2021