2440/​144

Fem firpas af fajance, dekorerede i blåt og mangan med geometriske mønstre og rosetter, inklusiv et firpas i monokrom hvid, samt otte løse fliser af fajance, dekorerede med hhv. bladværk og roset. 18.-19. årh. (13)

Kanthak og glasurafskalninger. Flere fliser restaurerede. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre firpas i rammer af træ.

I Aarhus
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?