Foto endnu ikke klar
883/​1574

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 80”. Daybed med stel af matforkromet stål. Løs madras betrukket med dybthæftet patineret brunt skind. Finérplade af grålakeret træ. Formgivet 1957. Udført 1970'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. L. 190.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt design@bruun-rasmussen.dk

Design, 6. december 2018

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK