Vilhelm Arnesen (f. Flensborg 1865, d. København 1948)
“Københavns Havn”. Parti fra Københavns Havn med Rådhustårnet og Marmorkirkens kuppel i baggrunden. Sign. Vilh. Arnesen 1910. Olie på lærred. 75×112.
Udstillet: Foreningen For National Kunst, Charlottenborg, 1966 nr. 115.
Retoucheringer. Lærred tr op. Lærred trænger til let opstramning. Behov for let overfladerensning samt opstramning.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017