2139/​152

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

En pige med sin lillebror iagtager en kvinder, der grutter korn. Sign. M. Rørbye Subiaco 1834. Blyant og vandfarve på papir. Bladstørrelse 27,5×21.

Proveniens: Kunsthallens auktioner maj 1997 nr. 81.

Papiret er gulnet. Let foxing. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK