2022/​40

Carlo Hornung Jensen (f. København 1882, d. sst. 1960)

Dansk sommerlandskab med karl ved hesteforspand. Sign. C. Hornung Jensen 1929. Olie på lærred. 130×160.

Behov for let overfladerensning. Lærred trækker let i hjørnerne.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.