2041/510
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par lænestole med stel af stål. Sæde og ryg med flet. Formgivet 1957. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre overfladerust. Enkelte nyere stykket flet.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud