2043/913
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Lufthavnstol”. Lænestol med stel af forkromet metal. Betrukket med orange uld. Model 3300. Formgivet 1956. Udført hos Fritz Hansen.
Slitage, herunder ridser, mærker og overfladerust. Betræk med pletter, smuds og defekter. Porøs skum. Senere plade under sæde.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud