1927/695
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Charlottenborg”. PH 6½-6 loftspendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||