2031/553
Peder Moos (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)
Billedramme af elmetræ med runde hjørner, samlet med synlige sinker og trædybler. Sign. Moos XX, på bagsiden. 28×22,5.
Proveniens: Nuværende ejers farmors bror, bestilte rammen direkte hos Peder Moos i 1948, til sit bryllupsbillede.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud