1751/​1599

Kashan stjerneformet kakkel af brændt ler - lajvardina type med dekoration i guld på blå grund. Iran. 13. årh. I ramme. Kakkel 20×20 cm. Ramme 25×25 cm.

Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.

Har en stor revne tværs over flisen. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 21. december 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK