1751/1599
Kashan stjerneformet kakkel af brændt ler - lajvardina type med dekoration i guld på blå grund. Iran. 13. årh. I ramme. Kakkel 20×20 cm. Ramme 25×25 cm.
Proveniens: Torunn Gulliksen Ihlemann og Jens Thygesen, tidligere Kunsthallen, København.
Har en stor revne tværs over flisen. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 21. december 2017
Vurdering
Hammerslag