861/​32

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

“Studie af en død svale”. Sign. Johan Thomas Lundbye Kallb. Juli 1837. Olie på lærred monteret på malepap. 7×15.

Karl Madsens fortegnelse over J. Th. Lundbyes malerier nr. 33.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye”, 1893 nr. 17.

Proveniens: Revisor C. F. Bayer. Kunsthandler Axel Duckert. Professor dr. med. Johs. Bock. Billedhuggeren Gudrun Lauesen.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK