2435/​251

Messingbeslået fuldskæftet flintlåspistol omkring 1800 af E. F. Longe med krummet netskåren kolbe, lille usigneret lås holdt af to skruer med underlagsskiver, ca. 15,8 cm. lang pibe ottekantet bagtil rund fortil i kaliber ca. 13 mm. mærket E. F. LONGE i skriveskrift. Ladestok i jern og træet er skåret med egeløv og agern om svansskruebladet.. (1)

E. F. Longe er ikke med i Støckel.

Jernet plettet og forskæftet revnet.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?