Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Mére et enfant au fichu”, 1966. Fra Barcelona-Suiten. Sign. Picasso, 43/60. Efter maleri fra 1903. Offset litografi i farver. Trykt hos Foto-Repro S.A. Barcelona, 1966. Lysmål 53×47.
Litteratur: Christophe Czwiklitzer: “290 Affiches de Pablo Picasso”, Paris, 1968, jf. nr. 231. Dette værk blev produceret i forbindelse med en speciel Picasso udstilling på Museo Picasso i Barcelona i anledning af kunstnerens 85 års fødselsdag. Efter et maleri fra 1903 der tilhører museet og er fra Picassos post-Impressionistiske periode.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019