1624/​1503

“Tete a tete” af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomsterbuketter og landskabsscenerier i sepia i runde kartoucher, samt netværksborter i guld. Den kongelige porcelainsfabrik, 19. årh.

bestående af: 1 rund bakke, 1 lille tepotte, 1 sukkerskål, 2 kopper, 2 underkopper,

slitage på gulddekoration, slitage på hanke, en kop hank med revne, ene sukkerskål hank genmodelleret og opmalet

Varia, 16. juni 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK