1624/1503
“Tete a tete” af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomsterbuketter og landskabsscenerier i sepia i runde kartoucher, samt netværksborter i guld. Den kongelige porcelainsfabrik, 19. årh.
bestående af: 1 rund bakke, 1 lille tepotte, 1 sukkerskål, 2 kopper, 2 underkopper,
slitage på gulddekoration, slitage på hanke, en kop hank med revne, ene sukkerskål hank genmodelleret og opmalet
Varia, 16. juni 2016
Vurdering
Hammerslag