1803/1521
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikola. Forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. H. 26. B. 22.
Alders- og håndteringstegn. Bagsiden med spor efter gamle ormeangreb. Afslag på kanter. Ridser og mærker. krakeleringer samt afskalninger.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag