1803/​1521

Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nikola. Forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. H. 26. B. 22.

Alders- og håndteringstegn. Bagsiden med spor efter gamle ormeangreb. Afslag på kanter. Ridser og mærker. krakeleringer samt afskalninger.

Varia, 18. januar 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK