1907/​6

To næsten identiske jardinierer af rodtræ og eboniseret træ. Låg med plaketter af porcelæn. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 83. B. 51. D. 36.

Et håndtag på det ene låg mangler. Et beslag på det ene bagben mangler. Desuden brugs- og alderstegn.

Ældre malerier og møbler, 11. februar 2019

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK