2016/757
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 9”. Spisestol med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med patineret, defekt, rødbrunt skind. Formgivet 1960. Udført hos E. Kold Christensen.
Fremstår med omfattende alders- og brugsslitage. Smuds. Stel med ridser, mærker samt afskalninger i forkromning. Skind med slitage, defekter og skjolder.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud